Wprowadzenie do symulacji procesu

 

Czym jest symulacja procesu?

Symulacja procesu to wirtualne odzwierciedlenie rzeczywistego procesu wykorzystywane do prowadzenia eksperymentów, testów, badań lub nauki, które może mieć postać modelu komputerowego lub skalowanego modelu rzeczywistego ( np. testy małych modeli pojazdów czy procesów produkcyjnych ).

W przypadku  komputerowych programów symulacyjnych mamy do czynienia z dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki umożliwiającą tworzenie statystycznie wiernych modeli badanych problemów oddających ich właściwości dokładnie tak jak byśmy je obserwowali i badali w rzeczywistości.

Przy zastosowaniu symulacji komputerowej weryfikacja różnych scenariuszy 'co jeśli ?' pozwala na szukanie najlepszej odpowiedzi bez ryzyka kosztownych błędów i strat przy prowadzeniu testów na "żywym" organizmie.

Wizualna Interaktywna Symulacja (VIS) polega na modelowaniu poszczególnych zdarzeń występujących w określonym czasie z uwzględnieniem ich wzajemnych powiązań, charakterystyk i potrzebnych zasobów.

Tak zbudowany model umożliwia oddanie całego bogactwa zmienności i przypadkowości z którą mamy do czynienia w rzeczywistości podczas analizy rzeczywistych procesów takich jak działanie linii produkcyjnych, ruch klientów w sklepie, przepływ informacji w firmie, transport bagażu na lotniskach itp. 

 

Kiedy warto skorzystać z symulacji procesu?

Każdy proces charakteryzujący się zmiennością, nieprzewidywalnymi zdarzeniami czy też dużą złożonością interakcji pomiędzy operacjami stanowi idealną okazję do zastosowania symulacji.

Wielu specjalistów doskonalenia procesów dziwi się, że nie osiąga oczekiwanych wyników korzystając z klasycznych narzędzi takich jak mapy procesów i arkusze kalkulacyjne, gdyż nie zauważa bardzo prostego faktu. Analizy te oparte są bardzo dużych przybliżeniach gdyż operują na wartościach uśrednionych.

Proszę się zastanowić - czy choć raz ktoś z Państwa zaobserwował proces działający w danej chwili wg. wartości średnich ?  Czy choć raz udało się Państwu wdrożyć nowy projekt w terminie, w pierwotnie zakładanym budżecie bez żadnych dodatkowych pilnych zmian i modyfikacji?

Nawet najprostsze analizy za pomocą rysunków i arkuszy kalkulacyjnych pokazują duże rozbieżności uzyskanych wyników z praktyką z powodu nie uwzględnienia zmienności występującej w procesach i korzystania przy obliczeniach z wartości uśrednionych.

 

 

Jakie korzyści daje zastosowanie symulacji procesu ?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Zdefiniowanie najlepszych rozwiązań, eliminacja ryzyka i ograniczenie strat to główna korzyść zastosowania symulacji.

Jeżeli stać Was na niekończące się kosztowne eksperymenty na "żywym" procesie oraz oddawanie poza budżetem i terminem nowych projektów to możecie Państwo pozostać przy dotychczasowym sposobie działania - tylko  czy tak samo jak Wy myśli konkurencja ? 

 

 

 

Czy wszystkie programy symulacyjne są takie same?

Na rynku można znaleźć ponad 80 programów do symulacji procesów. I choć wiele z nich oferuje różne ciekawe rozwiązania to z chwilą potrzeby zamodelowania czegoś niestandardowego wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy z dziedziny programowania i teorii symulacji.

W przypadku narzędzi WITNESS SOLUTION jest inaczej.

Do budowy modeli i prowadzenia większości typowych symulacji nie muszą Państwo zatrudniać informatyków gdyż wystarczy podstawowa znajmość obsługi komputera i opanowanie podstaw metodyki Lean Manufacturing.

 

 

Jak pracować z symulacją?

Proces modelowania i symulacji procesu w WITNESS przebiega podobnie jak typowy projekt Lean Manufacturing czy 6Sigma rozszerzony o funkcję OPTYMALIZACJI.

Zamiast odręcznych rysunków czy statycznych schematów rysowanych na komputerze budujecie Państwo za pomocą gotowych obiektów "żywą" interaktywną mapę procesu na której widać od razu efekty prowadzonych zmian.

 

Jeżeli chcemy możemy jej nadać formę prostego layout'u 2D idealnego do prowadzenia szybkich analiz procesowych, widoku 3D z możliwością "latania" pomiędzy obiektami lub wirtualenj rzeczywistości VR z możliwością spaceru w wirtualnej przestrzeni za pomocą specjalnych gogli VR.

Taki sposób prowadzenia projektu cechuje nowa, niespotykana do tej pory jakość  - wielokrotnie krótszy czas analizy, niskie ryzyko, brak strat oraz gwarancja wdrożenia najlepszego rozwiązania za 1-szym razem, co potwierdzają tysiące projektów zrealizowanych za pomocą Witness na całym świecie. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.