Bridgestone Industry 4.0

Opona samochodowa to jeden z najbardziej zaawansowanych technologiczne elementów samochodu.

Ostatnio mieliśmy okazję zrealizować projekt optymalizacji produkcji opon w firmie Bridgestone - światowego potentata w produkcji opon do wszystkich rodzajów pojazdów.

Technologia symulacyjna Witness Horizon umożliwiła zespołowi projektowemu zlokalizować ryzyka procesowe oraz dowiedzieć się jak w rzeczywistości będą działały złożone procesy na hali produkcyjnej o powierzchni 10000 m2 z kilkuset przenośnikami i stacjami produkcyjnymi.   

 Jeżeli masz ochotę poznać efekty naszego wdrożenia to zapraszamy do przeczytania całego artykułu. 

Tak właśnie wygląda Rewolucja Przemysłowa 4.0 w praktyce... Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt w firmie Bridgestone był jednym z najbardziej złożonych projektów symulacyjnych jakie mieliśmy okazję realizować w ostatnich latach. Stopień złożoności powiązań pomiędzy różnymi etapami procesu wymagał specjalnego podejścia projektowego, tak by prawidłowo zebrać, zapisać i przeanalizować tysiące parametrów do sterowania całą linią produkcyjną.

 

Wyzwania:

  • Wysoki stopień złożoności projektu
  • Oczekiwany wysoki stopień trafności analizy symulacyjnej
  • Potwierdzenie możliwości zwiększenia o 20% produkcji opon   

 

Łatwy w obsłudze model procesu zbudowany w symulacji Witness Horizon pozwolił inżynierom i specjalistom Brigdestone testować różne scenariusze rozwiązań, na które normalnie potrzebowali by wielu miesięcy testów na działającej linii produkcyjnej, co wiązałoby się z nieuniknionymi stratami .

Przy okazji zweryfikowano i zdefiniowano nowe algorytmy sterowania przepływem opon, dzięki czemu uniknięto ryzyka wprowadzania pilnych zmian na nowo uruchomionych procesach. 

 

 Osiągnięte wyniki:

  • 4 specjalistów z kompetencjami Fabryki 4.0 generacji
  • wdrożona predyktywna analiza symulacyjna
  • zdefiniowane wąskie gardła przy różnych obciążeniach procesu
  • zdefiniowane optymalne parametry pracy linii
  • zdefiniowane nowe, bardziej wydajne algorytmy sterujące
  • wykorzystanie modeli symulacyjnych 3D linii w procesie szkolenia nowych pracowników
  • poprawa rentowności procesów 

 

Odpowiedzmy sobie sami na pytanie, czy nie lepiej dzięki WITNESS osiągać takie wyniki od razu, czy po kilku miesiącach, a może i latach  "ręcznych" eksperymentów na działającym procesie? 

 

Jeżeli chcesz wdrożyć w swojej firmie najwyższe standardy biznesowe klasy 4.0 skontaktuj się z nami pisząc na  amc @ amc.waw.pl